Rss

Droga gminna

Prezentowana technika przeznaczona jest do budowy dróg typowych dla wsi i miasteczek okresu PRL ze wszystkimi skazami i niedokładnościami. Trudno tym sposobem wykonać idealnie płaską i dokładną powierzchnię, co jest pożądane raczej dla wykonania nowoczesnych dróg czy też infrastruktury pod takie wynalazki jak Faller Car System.

Potrzebne będą:
1) Gładź szpachlowa akrylowa;
2) Czarna farba akrylowa;
3) Posypka, pył modelarski (nie wiem czy potrzebny);
4) Klej do posypek Polak (nie wiem jakiego to rodzaju klej, ale chyba bardziej w rodzaju kleju do tapet, chodzi o to aby nadać masie po stężeniu bardziej elastycznej struktury by się nie kruszyła. Wikol jest za mocny i może ściągnąć po wyschnięciu masę powodując pęknięcia. Inna sprawa, że takie pęknięcia mogą być efektem pożądanym więc trzeba by zrobić próbę czy to Wam odpowiada);
5) Farby Pactra 39 i 46. Specyfik AK Engine Grime.
6) Szpachelka, papier ścierny, twardy pędzel.
Droga gminna

Składniki dokładnie mieszamy razem w następującej proporcji. Na jedną porcję masy około 1/5 pyłu, farby i kleju. Aby uzyskać mniej więcej taką maź.

Droga gminna

Droga gminna

Masę nakładamy na przygotowany teren. Najlepiej na wyrysowany wcześniej (odmierzony) kształt pasa drogi. Staramy się dokładnie prowadzić szpachlę aby droga była w miarę równa. Drobnymi niedokładnościami nie ma się co przejmować gdyż powierzchnia będzie szlifowana.

Droga gminna

Droga gminna

Pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie szlifujemy papierem ściernym aby pozbyć się nierówności. Po szlifowaniu możemy nożykiem poobcinać masę która przy kładzeniu wyszła poza pożądany pas drogi.

Droga gminna

Droga gminna

Aby skontrolować kolor i ewentualnie ujednolicić powierzchnię, malujemy szarą farbą Pactra.

Droga gminna

Następnie przyciemniamy farbą czarną, szczególnie środkową część jezdni.

Droga gminna

Dla dodania efektu, możemy prysnąć z twardego pędzla specyfikiem AK

Droga gminna

Droga gminna

Oczywiście prezentowany proces dotyczy wyłącznie budowy podstawowej. Jeżeli komuś nie brakuje zapału, można w nieskończoność waloryzować drogę. Można dłubać dziury, łatać mieszając bardziej ciemną masę i nakładając w dowolne miejsca, delikatnie cienkim pędzlem i błyszczącą czarną farbą nanosić ślady klejenia lepikiem. Wreszcie użyć pudrów w celu dodania efektu pyłu zwłaszcza przy poboczu drogi.